Kajolanka - 2010-04-13 21:30:40

http://i41.tinypic.com/msztp1.jpg




Jadąc autobusem często uczęszczanym szlakiem turystycznym z Delhi na południe, do odległej o 200 km Agry, widać monotonną równinę pól, przerywaną, od czasu do czasu, kępami suchych krzewów. Wzdłuż dróg rosną rzadkie zagajniki akacji i daktylowca leśnego. Krajobraz wokół pełen jest pewnej smutnej monotonii, która cechuje wszystkie ogromne przestrzenie.


Nazwa Agra wywodzi się z sanskrytu i znaczy pierwotny.
Agra, stolica wielkich Mogołów, była przez ponad sto lat najwspanialszym miastem Azji. Ośrodkiem znakomitego rzemiosła, literatury, malarstwa i filozofii.
W XVI - XVII wieku wieczni podróżnicy europejscy ciągnęli tam, albowiem właśnie w Agrze można było ujrzeć największe bogactwa, najpiękniejsze kobiety i najpotężniejszych władców.

Czerwony Fort w Agrze
http://i40.tinypic.com/2ztm16b.jpg

Za murami potężnego Czerwonego Fortu, zbudowanego z matowoczerwonego piaskowca, znajdował się pałac kolejnych władców. Czerwony Fort zbudował nad Jamuną, w 1565 roku, najwybitniejszy władca dynastii Mogołów Cesarz Akbar Wielki. W tamtym czasie wokół fortu powstały rozległe bazary, dalej dzielnice szlachty i dowódców, a jeszcze dalej niezliczona ilość lepianek pospólstwa i zwykłych żołnierzy. Pałace wielmożnych ciągnęły się wzdłuż rzeki Jamuny. Pod koniec XVI wieku Agra liczyła 750 tysięcy mieszkańców.
Obecnie wewnątrz Wielkiego Fortu podziwiać możemy marmurowe pałace sułtana, z których rozpościera się przepiękny widok na rzekę Jamunę. Na terenie fortu stoi jeden z największych czysto marmurowych meczetów oraz Moti Masjid - wspaniała cytadela z przepięknymi, marmurowymi pałacami, ozdobnymi wnękami oraz tarasowymi pawilonami.

http://i40.tinypic.com/xnup83.jpg


żródło:www.umysl.pl

Hostal Casa Aldana restauracje Ciechocinek pranie zasłon konstancin